تلفن سایت

تصویب اولیه اصلاح وام نوسازی

تاریخ ۱ خرداد ۱۳۹۷

دنیای اقتصاد : دولت جریان پرداخت وام ساخت و خرید مسکن در محدوده بافت فرسوده را با سه پیشنهاد به بانک مرکزی تسهیل کرد. به گزارش «دنیای اقتصاد» به دنبال تاکید حسن روحانی در اواخر سال گذشته برای کاهش نرخ سود تسهیلات صندوق یکم از ۸ به ۶ درصد در محدوده بافت فرسوده، هیات دولت مجددا در آخرین جلسه خود سه پیشنهاد جدید برای پرداخت تسهیلات به متقاضیان ساخت وخرید مسکن در محدوده بافت فرسوده ارائه کرد تا در صورت تصویب در شورای پول و اعتبار، برای بانک عامل بخش مسکن لازم‌الاجرا شود.

برمبنای پیشنهادهای ارائه شده از سوی هیات دولت، یکبار دیگر بر کاهش دوره سپرده‌گذاری در صندوق از ۶ ماه به ۵ ماه و افزایش طول دوره بازپرداخت در محدوده بافت فرسوده تاکید شده است. همچنین سقف تسهیلات نوسازی بافت فرسوده به غیر تهران از ۴۰ میلیون تومان در شهرهای بزرگ و ۳۰ میلیون تومان برای سایر شهرها به ترتیب به ۵۰ و ۴۰ میلیون تومان افزایش پیدا کند. به گزارش پایگاه خبری دولت، برنامه یاد شده شامل طرح‌های بازآفرینی شهری پایدار در محدوده اراضی دارای مالکیت خصوصی و اراضی دولتی است. بر این اساس و به منظور تسریع در نوسازی بافت‌‌های فرسوده و ناکارآمد شهری، تمامی وزارتخانه‌ها و موسسات و شرکت‌‌های دولتی مکلف شدند نسبت به واگذاری رایگان اراضی در اختیار خود در محدوده‌‌ها و محلات دارای بافت فرسوده و ناکارآمد شهری به وزارت راه و شهرسازی اقدام کنند. دولت برای ایجاد مشوق‌های لازم برای تسهیل در فرآیند بازآفرینی شهری پایدار، کلیه دستگاه‌های عضو ستاد ملی بازآفرینی شهری پایدار را موظف کرد حداقل ۳۰ درصد از اعتبارات بودجه‌های سنواتی مربوط به فعالیت‌های خود در شهرها را به برنامه اجرایی بازآفرینی محدوده‌ها و محلات هدف، اختصاص دهند. همچنین میزان سقف تسهیلات مشارکت مدنی دوره ساخت و ودیعه اسکان موقت در اراضی مشمول این طرح را در کلان‌شهرها به ازای هر واحد مسکونی تولید شده به ترتیب ۵۰۰ میلیون و ۲۰۰ میلیون ریال و در سایر شهرها نیز سقف تسهیلات یاد شده را به ترتیب ۴۰۰ میلیون و ۱۵۰ میلیون ریال تعیین کرد.

هیات وزیران، بانک مرکزی را موظف کرد پس از تصویب شورای عالی پول و اعتبار، نسبت به فراهم کردن تمهیدات لازم جهت کاهش مدت سپرده‌گذاری از ۶ ماه به ۵ ماه و نیز افزایش دوره بازپرداخت از ۱۲ سال به ۱۵ سال اقدام کند. در جدول نبض بازار امروز نیز قیمت پیشنهادی آپارتمان‌های ۵۰ تا ۱۰۰ مترمربع ارائه شده است.

07-02

منبع: دنیای اقتصاد


نظر بدهید:

پایتخت ایران چه شهری است؟
telegram
طراحی سایت با طراحی سایت توسط آتی سایت