تلفن سایت

مسکن با «دوپینگ» حرکت نمی‌کند

تاریخ ۲۹ خرداد ۱۳۹۵

مسکن با «دوپینگ» حرکت نمی‌کند

دبیر انجمن تولیدکنندگان و فناوران صنعتی ساختمان درباره عوامل عدم اثر تسهیلات روی بازار مسکن توضیح داد.

جعفر قرائتی‌ستودهدرباره تاثیر وام 160میلیون تومانی روی بازار مسکن، اظهار داشت: «دولت با برنامه‌های جدید، دنبال ایجاد یکسری محرکی ذهنی است و سعی دارد تا اعمال یک‌چنین سیاست‌هایی، انتظار مردم را پاسخ دهد.

وی افزود: «به‌عبارتی، دولت با پرداخت یک‌چنین تسهیلاتی، به‌ دنبال به وجود آوردن رونق در بازار مسکن و حوزه ساخت‌ وساز است.

دبیر انجمن تولیدکنندگان و فناوران صنعتی ساختمان متذکر شد: «به اعتقاد من، حوزه ساخت‌ وساز کشور به‌حدی پیچیده است که نیازمند این خواهد بود که چرخ قدرتمندی آن را به تحرک در آورد و این چرخ نیز با حمایت و کمک دولت به تحرک در می‌آید.

قرائتی‌ستوده عنوان کرد: «با وجود این‌که یک چنین تسهیلاتی به صورت ذهنی باعث تحرک و رونق ساخت‌وساز می‌شود، اما نکته مقابل و مهم این است که در صورتی این تسهیلات اثرگذار خواهد بود که نرخ سود پایین و اقساط طولانی‌مدتی داشته باشد.

وی درباره دلیل تاثیر نگذاشتن تسهیلات روی بخش مسکن، تصریح کرد: «یک عامل، محدودیت تعداد تسهیلات است. همچنین تقاضایی برای این وام‌ها دیده نمی‌شود و برای مثال، حتی برای 85هزار وامی که بانک مرکزی در سال گذشته ابلاغ کرد، بیشتر از40هزار متقاضی وجود نداشت».

دبیر انجمن تولیدکنندگان و فناوران صنعتی ساختمان با اشاره به مشکلات اقتصادی و ساختاری کشور، خاطرنشان کرد: «در حال حاضر در همین شهر تهران حدود 300 تا 400هزار خانه خالی داریم و حتی اگر فرض کنیم 50 درصد این خانه‌ها لوکس هستند، اما مابقی که در منطقه‌های متوسط هستند نیز خریدار ندارند.

قرائتی متذکر شد: «هم‌اکنون مردم پولی ندارند که خانه بخرند و یا پول ندارند که اقساط وام‌های مسکن را پرداخت کنند. به همین دلیل سخت به سراغ وام‌های بانکی می‌روند.


نظر بدهید:

پایتخت ایران چه شهری است؟
telegram
طراحی سایت با طراحی سایت توسط آتی سایت