تلفن سایت

نرخ اجاره بها در فصل زمستان

تاریخ ۲۹ آذر ۱۳۹۳

برخی از فعالان بازار اجاره معتقدند در فصل پاییز و زمستان نرخ اجاره بها کاهش پیدا می‌کند، اما بررسی‌های میدانی نشان می‌دهد کاهش قیمت‌ها عمومی نیست و تنها بازار از ثبات نسبی برخوردار است. 

با این وجود، حسام عقبایی،رئیس اتحادیه صنف مشاوران املاک استان تهران با اشاره به افزایش تعداد خانوارهای اجاره‌نشین در استان تهران می‌گوید: طی 18 روز نخست آذر ماه سال جاری 9603 قرارداد اجاره به ثبت رسید.

این در حالی است که این میزان در مدت مشابه سال گذشته 8442 مورد بوده است.

او با اشاره به سیر نزولی نرخ اجاره بها در بازار مسکن طی سال جاری ادامه می‌دهد: پیش‌بینی می‌شود که تا پایان سال جاری شاهد کاهش 10 تا 15 درصدی نرخ اجاره در بازار باشیم.

رئیس اتحادیه صنف مشاوران املاک استان تهران با اعلام اینکه بازار اجاره از قیمت مسکن تبعیت می‌کند می‌گوید: در سال جاری شاهد افزایش قیمت مسکن نبودیم از این رو نرخ اجاره هم به تبعیت از قیمت بازار مسکن تعیین می‌شود.

رئیس اتحادیه مشاوران املاک تهران با بیان اینکه امسال هم پیشنهاد می‌شود موجران و مستاجران با رقم توافقی و منطقی قرارداد سال گذشته خود را تمدید کنند می‌گوید: تمدید قرارداد با رقم منطقی به نفع هر دو طرف مستاجر و موجر است؛ مستاجران و موجران می‌توانند با توافق منطقی از متحمل شدن هزینه‌های جانبی ناشی از جابه‌جایی مستاجر جلوگیری کنند.

با وجود آنکه عقبایی از کاهش 15درصدی نرخ اجاره بها می‌گوید، برخی از فعالان بازار اجاره معتقدند نرخ اجاره‌ها به دلیل اتمام فصل نقل و انتقالات کاهش یافته است اما این کاهش به‌طور میانگین 5 درصد است. یک مشاور املاک در منطقه شهران می‌گوید:امسال کاهش نقل و انتقال مستاجران را شاهد بودیم و از ابتدای سال جاری تا کنون 75 درصد قراردادها در بازار تمدید شده است. به طور مثال در منطقه تهرانسر خانه‌ای 50 متری به قیمت 30 میلیون تومان برای رهن گذاشته شده است . در محله اشرفی اصفهانی آپارتمانی 103 متری با اجاره یک میلیون و 300 هزار و مبلغ رهن 20میلیون تومان برای اجاره گذاشته شده است. آپارتمان دیگری در محله نیاوران به مساحت 125 متر سه خوابه، دارای دو پارکینگ به مبلغ 190 میلیون تومان رهن کامل پیشنهاد شده است.

به گفته فعالان بازار اجاره، بر خلاف سال‌های گذشته که مالکان بیشتر به دنبال اجاره بهای بالا بودند یا به دلیل رونق بازارهای رقیب مسکن واحد‌های مسکونی رابرای به دست آوردن سرمایه رهن کامل مي‌دادند، بازار اجاره امسال ترکیبی از مالکانی بود که به دنبال اجاره بالا یا رهن کامل بودند.

 

 
 
 

نظر بدهید:

نام دریای جنوبی ایران چیست؟
telegram
طراحی سایت با طراحی سایت توسط آتی سایت